EUs tiende rammeprogram for forskning og innovasjon er på trappene. Det ligger an til å bli det klart største programmet hittil, med et større fokus på innovasjon. Klarer vi å konkurrere om disse midlene? I årets Indikatorrapport får du oppdatert informasjon om hvordan det står til med forskning og innovasjon i Norge.
Horisont Europa – dagens rammeprogram – varer til og med 2027. Arbeidet med et nytt rammeprogram har startet. Selv om innholdet ikke er endelig bestemt, tyder alt på at det nye programmet blir større enn Horisont Europa.
Dagens program har et budsjett på 95 milliarder euro. Det foreslåtte budsjettet for det neste programmet er 175 milliarder euro. Den norske kontingenten for å delta i konkurransen om disse midlene vil derfor også øke betraktelig.
Ifølge Europakommisjonens forslag skal det nye programmet ha sterkere samarbeid med det nye europeiske fondet for konkurranseevne. Programmet skal også satse mer på innovasjon og økt konkurransekraft. Disse prioriteringene vil få stor betydning for norsk forskning og innovasjon i årene fremover.
- Hvordan vil det nye rammeprogrammet påvirke norsk forskning og innovasjon?
- Hvordan er det å drive innovasjon i Norge i dag og hva trenger vi for å lykkes framover?
- Hvordan står det til med forskning og innovasjon i norske bedrifter?
Forskningsrådet inviterer til lansering av årets Indikatorrapport i Forskningsrådets lokaler 11. november kl. 12.00–14.00.